https://www.pruvodcizdravim.cz/magazin/rozhovory/o-prirozenem-porodu-se-zuzkou-vozenilkovou

„ Porod je přirozená a vyjímečná součást života ženy. Tím, že se přesunul do nemocnic, ztratil kouzlo přirozené, intimní události. Bývá často obestírán strachem z bolesti a nedůvěrou, zda to sama zvládnu dobře. Z vlastní zkušenosti však vím, že to tak být nemusí …..“  píše na svých webových  stránkách  Zuzana Voženílková, která připravuje nastávající maminky k porodu a která sama absolvovala 2 přirozené porody, jeden z nich dokonce v domácím prostředí.  Svou desetiletou mateřskou dovolenou věnovala zcela svým dětem a jak ona říká, vyzkoušela si  domácí školku a domácí školu. Není tedy divu, že byla v rámci Světového týdne respektu k porodu  požádána pohovořit o přirozeném  porodu. Přednáška proběhla 18.5. v Chrudimi v prostorách Jídelny Kruh zdraví a poslechnout si zkušenosti a podělit se o zážitky  přišli nejen nastávající maminky, ale i budoucí tatínkové a ostatní členové rodiny.

 Přednáška byla velmi inspirativní a zazněly  zde zajímavé poznatky, o kterých možná těhotné ženy, pokud neznají práci s energiemi a s vnitřním já, ještě nikdy neslyšely. Proto jsem požádala Zuzku o následující rozhovor.

 

Zuzko, nejprve bych Tě ráda představila. V současné době pracuješ  se svým manželem v ordinaci celostní medicíny  Afortunada jako , poskytuješ maminkám předporodní přípravu, včetně následné dětské poradny, vedeš jógu pro těhotné a meditační a harmonizační cvičení. Můžeš v krátkosti popsat celý rejstřík služeb Vaší ordinace a říct, s čím se na Vás lidé mohou obrátit a jaké metody léčení používáte?

Oba dva pracujeme s metodou Thetha Healing, což je technika, která umožňuje přistup do podvědomí  a tím změnu programů těla a duše, které si neseme ze svých zkušeností. Tato metoda má obrovskou možnost léčení – změny návyků, strachů,  hledání a rozpouštění příčin nemocí ať už těla nebo duše. K této terapii přidáváme každý svoji práci s klientem. Jeník homeopatii a řízenou meditaci, s jejíž pomocí si každý může zakusit ponoření se do blaha Jednoty a odtud nahlédnout sám sebe, svoje vztahy (velice účinné rodinné konstelace) a já shiatsu – harmonizaci energetických drah v tělě a další druhy masáží....manualní lymfodrenáž, klasické masáže. Pokud klient pochopí, jakou po něm skrze nemoc Vesmír požaduje změnu, krok, je v podstatě možné léčit cokoliv. Pokud přijde včas a má opravdu zájem na sobě pracovat.

Jako součást práce na sobě manžel vyučuje meditaci.

 

Když se vrátím k tématu těhotenství a přirozeného porodu.  Jak bys vlastně popsala přirozený porod?

Přirozený porod je pokračováním, vyústěním a zakončením přirozeného těhotenství. Je potřeba si uvědomit celý zázrak početí a vývoj miminka v těle matky... Pokud si uvědomíme, jak dokonalý je celý proces, je na místě pouze obdiv a důvěra.

 Přirozený porod je proces, při kterém necháme tělo rodit, podpoříme ho klidem a dechem a nebudeme do něj zasahovat- ať už strachem nebo dokonce chemickými látkami.

 

Osobně mě velmi zaujalo povídání o tom, jak se můžeme na celý proces porodu mentálně předem naladit, jak posílit své vnitřní vnímání a hlavně jak si uvědomit, že víra ve schopnost svého těla je velmi důležitá.  Můžeš dát v tomto směru nějaká doporučení, jak se v těhotenství  co nejlépe věnovat sobě  a svému miminku?

Myslím si a i ze zkušeností to tak vyplývá, že na porod je potřeba se připravovat, ale to myslím poctivě zevnitř a nejenom to odbýt sháněním věcí pro miminko. Každá žena to velice silně cítí, že přijde něco nového a má z toho respekt. Bohužel společnost to směřuje jenom materiálním směrem, smeká se to po povrchu.

Je potřeba zaměřit svoji pozornost dovnitř, učit se rozpoznat vlastní pocity a nenechat se zvyklat strachem útočícím z okolí.

Pravidelně si udělat čas, pohodlně se uložit nebo usadit a uvolnit svoje tělo. To je první krok. Potom začít práci s pozorností a dechem. Trénovat pozornost, nejjednodušší je ze začátku pozorovat dech. Naučit se dýchat jemně a hluboko do břicha, to mě pomůže a umožní udržet se v přítomnosti.... a následně vnitřmím zrakem pozorovat svoje tělo.

Je to proces zjemňování svého vnímání, ale můžete si být jistí, že se Vám to bude hodit. Tělo nám dává jasné signály, co je pro něj dobré a co ne. Pokud se jim naučím rozumět, ušetřím si spoustu trápení a dostane se mi jistoty. Tělo se snaží nám vyhovět, ale pokud mu neustále házíme klacky pod nohy a neposloucháme jeho potřeby, ozve se. Bolestí, nemocí.

 

Vím, že vedeš kurz harmonizačních cvičení pro těhotné, co všechno se během kurzu u Tebe ženy  naučí?

Ženy se učí hlavně zastavit, uklidnit a nechat myšlenky a starosti dnů plynout a nevěnovat jim pozornost. Být sama se sebou. Jógové pozice nám pomáhají tělo protáhnout a posílit, uvolnit napětí . Připavujeme tělo i mysl na porod, tak aby se budoucí maminka dokázala během porodu úplně poddat tomuto procesu, beze strachu a zbytečného napětí. Projdeme si různé pozice, které jsou vhodné  a nápomocné i u samotného porodu. Zjistíme, jak jednotlivé části těla spolu souvisí a jak tedy podpořit uvolnění  např. vagíny.

Věnujeme se hodně práci s dechem, který je obrovský pomocník při porodu. Umění jemně a hluboko dýchat, vydýchat miminko ven, je základ ke klidnému porodu.

 

Porod je přirozený proces, který završuje období těhotenství a tělo ženy by si s ním mělo poradit. Můžeš sdělit něco o tom, jakou roli hraje důvěra ve své tělo?

Je to zásadní přístup k celému procesu porodu. Pokud nemám důvěru ve své tělo, přijde strach a strach přináší napětí. Pokud je tělo v napětí, dá mu obrovskou práci prosadit přirozený  proces porodu. Strachem jdu myslí proti práci těla.

Porodit dítě je hluboce instiktivní věc a moudrost těla přesahuje naše vědění. Naším úkolem je uklidnit mysl, dodat tělu dostatek kyslíku a nechat ho v klidu rodit.

 

Jakým způsobem je možné a vhodné pracovat se strachy? V čem a jak moc nás mohou ovlivnit?

Strach způsobí sevření, stažení, napětí v těle a tím pádem nemůže proudit energie v těle tak, jak má....při  porodu potřebuji pravý opak...uvolnění, otevření. Navíc strach způsobí povrchní dýchání a tím pádem svaly nemají dostatek kyslíku ke své práci.

Musím poctivě prozkoumat, jestli je to opravdu můj strach nebo jsem ho jenom převzala z okolí, rodiny, společnosti. Zase je to cesta dovnitř sama sebe a učení se být v přítomnosti. Jestliže se nechám unést, pohltit vlnami porodu, dovolim si se odevzdat tomuto procesu...není tam místo na strach. To je to, co se potřebuji učit předem.

Pokud je tam strach, který sama nedokážu zpracovat, je možné vyhledat pomoc terapeuta.  Právě metoda SRT, meditace, ale i homeopatie jsou tu ku pomoci.

 

Termín hluboká jistota uvnitř každého je jeden z bodů, který mně na přednášce velmi oslovil.  Myslím, že to je kvalita, o kterou se člověk může opřít i v jiných životních situacích. Dá se obecně říct, jak dosáhneme vnitřní hluboké jistoty?

Je to meditace a různá jiná cvičení, která zjemňují naše vnímání a vedou nás dovnitř sebe sama. Není to uplně populární cesta, ale je to jediná možnost, jak se zbavit závislostí na venkovních okolnostech a dojmu, že tyto mě činí šťastným.  Není to jenom o  vědomém prožití porodu, ale života vůbec.

 

Vizualizace je jednou z metod, pomocí které můžeme naladit  co nejschůdnější průběh porodu. Tady mě opět napadá, že ji lze využít i pro jiné životní situace. Můžeš tuto metodu popsat, třeba i na konkrétním případu, jako na přednášce?

S vizualizací pracujeme a máme s ní velmi dobré zkušenosti. Je dobré se zamyslet a uvědomit si, jakou mám vlastně představu o svém životě, partnerovi, určité životní události apod.

Je třeba se ponořit do klidu, do sebe a naladit se na určitou událost, která mě čeká...cesta, porod apod.,  postupně projít celé toto období a prodchnout ho světlem, láskou... může se stát, že tam zahlédnu nějakou tmavou oblast, zastavím se a v klidu se jí pozorností a Láskou pokusím rozpustit, bez tlaku, jemně, v uvolnění a klidu.  Také tímto vstupem dovnitř zjistím, jaký mám opravdu z této své představy dojem, pokud není dobrý...mohu to změnit.....

 

Úloha partnera a nejbližší rodiny je jistě velmi důležitá, chceš to nějak doplnit?

Dřív byl porod čistě ženskou záležitostí... v naší době už to tak nefunguje. Bohužel se vytratilo předávání ženské moudrosti a zkušenosti z ženy na ženu v rodě nebo vesnici. Musíme samy hledat, ale najít se stále dá.

Pokud partner je nakloněn přítomnosti u porodu, měla byste ho zasvětit do všech vašich příprav a představ. Komunikovat s ním otevřeně o všem co vás tíží a co řešíte. Partner by mohl být u porodu velkou oporou, musí ale vědět, co se bude dít.

Porod je přechodový rituál ženy v matku, muže v otce. Je to velice silný prožitek, který může čistit a upevnit váš vztah, je škoda toho nevyužít. Partner, který zažil porod,  je plný obdivu ke své ženě, ať už to dopadne jakkoliv.

 

Jak vnímáš roli asistentky při porodu a co si myslíš o porodních plánech?

Bohužel naše zdravotnictví zatím nedospělo k tomu, aby ženu podpořilo v přirozeném průběhu porodu, aby ji dodávalo sebevědomí a sílu to zvládnout sama. Je tu tendence nejen rušit ale i strašit a zasahovat hrubě do průběhu porodu. Na druhou stranu jsou dobří v záchraně života, takže můžu být zase o trochu klidnější...pokud by byl problém.

Je to samozřejmě individuální. Pro někoho, kdo se necítí úplně jistý, může být porodní asistentka velkým pomocníkem a jakýmsi strážcem klidu, tolik potřebném při porodu. Zná vaše přání a představy a spoustu toho může vykomunikovat s personálem porodnice během porodu pro váš klid. Může zabránit zbytečným zásahům do přirozeného průběhu porodu, které bohužel často porodníci navrhují, i když k tomu není důvod.

Samozřejmě, že je možné to krásně zvládnout i bez ní.

Porodní plán...porodní přání...je dobré hlavně k tomu, že se sama zamyslím, vycítím co je pro mně důležité, jakou mám představu o svém porodu a dám to najevo porodnici.

Je potřeba stále více odvahy na to prosazovat si vlastní práva a možnosti, ale myslím, že udělat to je velice důležité. Bohužel ze zkušeností vyplývá, že to často nakonec k ničemu nemusí být,  vždyť to jde zabalit  do toho, že zásah byl potřebný pro zdraví dítěte a matky.

Ale je nutné vyjádřit svoje potřeby a za těmi si  důsledně stát.

 

Které přírodní podpůrné prostředky v těhotenství doporučuješ a jak prospívají?

Měsíc, klidně i dva před porodem je dobré začít s postupným omezováním soli. Sůl způsobuje tvrdnutí tkání a to nepotřebujeme.

Pít čaje z maliníkového listí a jíst semínka lnu, namočená přes noc ve vodě, pořádně rozkousat nebo rozmixovat. Také podporuje pružnost tkání a zmenšuje riziko porodních zranění.

Doporucuji masáž hráze. Poslední měsíc a půl před porodem. Podpoří pružnost tkáně a schopnost se roztáhnout bez natržení. Vhodný olej a techniku je možné určitě dohledat.

Také homeopatické léky je možné využít během porodu.....

 

Je ještě něco, co tu nezaznělo a je vhodné to zmínit?

Je moc důležité, aby budoucí maminka vyměnila strach za důvěru a trpělivost. Aby si zjišťovala o porodu  vše co ji zajímá, připravovala se jak fyzicky tak psychicky na tuto krásnou chvíli a vítala ji s klidem. Samozřejmě pokud vše nebude úplně podle původních představ, výčitky nejsou na místě, vždy je možnost se z nastále situace poučit a pracovat s ní dál.

 

Hovořila jsi na přednášce o 4 ženských rituálech. Mohla bys je zde připomenout a popsat?  Myslím, že jejich význam v dnešní době hodně ztrácí.

Jsou to ženské přechodové rituály krve.

První je přechod, transformace dívky v pannu... MENARCHE....je to hormonální skok, změna, někdy kolem 9. až 11. roku, kdy se tělo připravuje na menstruaci.            V současné době už v tomto období má spousta dívek problém a menstruace nepřichází....řešení hormonální antikoncepcí, která uměle menstruaci vyvolá, je jen přesunutí problému do období, kdy žena začne řešit těhotenství......jak může otěhotnět, když ještě nezačala přirozeně ani menstrovat.....zase trpělivost a poctivé řešení problému....v tomto období je to úkol matky.

Dalším rituálem  je MENSTRUACE....změna panny v ženu, milenku, taky veliké téma, na to zde nemáme prostor.

Pak je to právě POROD – přerod ženy v matku, otevření se neskutečného, netušeného potenciálu, který se v nás skrývá.

Posledním rituálem je MENOPAUZA – přechod ženy matky v moudrou ženu, která své životní zkušenosti předává dál....opět veliké téma, které je potřebné dnes řešit a otvírat, jelikož kult mládí a krásných těl válcuje moudrost a přijetí životních období, tak jak přicházejí.

Všechno jsou to rozsáhlá témata, o kterých  by se dalo mluvit hodiny:), toto je jen základní popis.

 

Tvoje slovo závěrem?

Nejprve Ti Jitko děkuji za rozhovor!

Myslím, že je důležité poctivě prožívat svůj život, učit se z chyb. Nenechat si brát přirozené průběhy jednotlivých vzácných chvil svého života a předávat zodpovědnost za svoje zdraví a štěstí do rukou druhých lidí.

 A radovat se každou možnou chvíli:).